Strona główna
Sport
Tutaj jesteś

Jak nauczyć się pływać?

13 października 2022 Jak nauczyć się pływać


Posiadanie umiejętności pływania jest niezwykle satysfakcjonujące oraz pożyteczne. Ćwiczenia w wodzie usprawniają naszą koordynację ruchową, wzmacniają mięśnie i płuca. Dowiedz się, jak nauczyć się pływać i zobacz poniższe wskazówki.

Ile potrzeba czasu na naukę?

Czas w którym nauczymy się jak pływać, nie jest łatwy do sprecyzowania. Wiele zależy od kilku czynników, takich jak:

  • posiadanie lęku przed wodą,
  • ogólnej sprawności fizycznej,
  • ruchomości w stawach,
  • ogólnych predyspozycji,
  • częstotliwość uczęszczania na basen,
  • długość trwania lekcji,
  • warsztat trenerski instruktora/trenera.

W przypadku dorosłego, który nie boi się wody, oraz uczy się w średnim tempie, trwa to około 20 godzin. Zalecane jest uczęszczanie dwa razy w tygodniu po 45 minut. Dodatkowo, równie skutecznym rozwiązaniem może okazać się jedna lekcja w tygodniu trwająca

90 minut. W tym przypadku najlepiej kierować się zdrowym rozsądkiem i dopasować naukę do swojego budżetu oraz czasu wolnego jakim dysponujemy.

Jak nauczyć się pływać w krótkim czasie?

Jeśli chcesz szybko nauczyć się pływać, koniecznym będzie skorzystanie z pomocy trenera. Wskazówki instruktora i regularne ćwiczenia pomagają w szybszej adaptacji wymaganych umiejętności. Pierwsze lekcje prawdopodobnie będą polegać na nauce utrzymania ciała na wodzie. Następnie, po pewnym czasie zaczniesz praktykę podstawowych stylów pływania i będziesz wiedział jak pływać:

  • żabką,
  • kraulem,
  • na plecach.

To jedne z najpopularniejszych stylów pływackich. Podczas zajęć poznasz je wszystkie, dzięki czemu wybierzesz ten który ci najbardziej odpowiada. 

Jak pływać i czego nie robić?

Ważnym wątkiem do poruszenia jest omówienie tego, czego nie robić podczas nauki pływania. Przede wszystkim nie należy uczyć się pływania na własną rękę, szczególnie w niestrzeżonych miejscach. Bez doświadczenia oraz umiejętności, nie trudno o nieszczęśliwy wypadek. Kolejnym błędem będzie zbyt częste uczęszczanie w lekcjach. Nadmiar aktywności może spowodować kontuzję i przemęczenie organizmu. Oprócz tego, zmęczenie może powodować, że dane ćwiczenia będziemy wykonywać niedokładnie. Ostatnią kwestią jest pogłębianie złych nawyków. Podczas lekcji z instruktorem, osoba ta “wyłapuje” nasze błędy i szybko stara się je skorygować. W przypadku samodzielnej nauki, nie ma odpowiedniej osoby obok nas, która wskazałaby nam potencjalne błędy.

Jak nauczyć się pływać – podsumowanie

Tak jak już wspominaliśmy, od nauki pływania zależy wiele czynników. Aby nabywanie nowej umiejętności przebiegło szybko i sprawnie, należy ćwiczyć regularnie pod okiem trenera pływania. Szkoła Pływania „On The Way” – Mińsk Mazowiecki, oferuje szereg zajęć indywidualnych oraz grupowych. Dostępne są lekcje dla różnych grup wiekowych, dla tych starszych jak i młodszych. Zajęcia są bardzo urozmaicone, trudniejsze zadania przeplatane są ćwiczeniami łatwiejszymi, a te bardziej męczące – relaksującymi. Posiadają wyspecjalizowaną i doświadczoną kadrę trenerską. Nawet jeśli znasz już podstawy tego sportu, znajdziesz dla siebie miejsce, dzięki grupie średniozaawansowanej. Teraz już wiesz od czego zacząć naukę pływania i na co zwrócić uwagę.

wakacje turcja

Redakcja aktywnastrefa.pl

Aktywna Strefa – szukasz porad na temat sportu lub zdrowego trybu życia? Znajdziesz je na naszym blogu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rodzaje nawierzchni w tenisie
koszulki rowerowe
Jak nauczyć się pływać

Jak nauczyć się pływać?

13 października 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?