Strona główna
Turystyka
Tutaj jesteś

Raj na ziemi – Hawaje ciekawostki

16 kwietnia 2021 hawaje ciekawostki

Hawaje to istny raj na ziemi – piękne plaże, wyjątkowe i olśniewające widoki, mieniące się morze, a fale większe, wyższe i bardziej zapierające dech w piersiach niż gdziekolwiek indziej na świecie. Z pewnością jest wiele powodów, by pokochać to miejsce.
Oto ciekawostki o Hawajach, które są dosyć zaskakujące i nie dla wszystkich oczywiste.

W hawajskim języku obcym jest tylko 12 liter

Alfabet hawajski jest zdecydowanie najkrótszym alfabetem na świecie. Składa się z siedmiu spółgłosek: H, K, L, M, N, P i pięciu samogłosek: A, E, I, O, U oraz jednego symbolu, który jest ważny dla wymowy i znaczenia słów. Język jest bardzo melodyjny, ale niestety coraz bardziej wypierany przez angielski.
„Aloha” to najpopularniejsze słowo hawajskie, oznacza zarówno „cześć”, jak i „do widzenia”, ale nie tylko – jest to pełen pozytywnych emocji zwrot, za pomocą którego można wyrazić miłość.
Tylko na jednej wyspie mówi się głównie językiem hawajskim – na prywatnej wyspie Ni’ihau.

Hawaje ciekawostki – na Hawajach rośnie 1/3 ananasów na świecie

Uprawa ananasów na Hawajach jest jedną z najważniejszych gałęzi tamtejszej gospodarki. Roczne zbiory to ponad 320 000 ton. Plantacje ananasa można również znaleźć na Oahu i Lanai.
Z Hawajów owoce są eksportowane na cały świat.

Najwyższa góra świata znajduje się na Hawajach

Mount Everest nie jest najwyższą górą świata, jest nią Mauna Kea z całkowitą wysokością ok. 10200 m, podczas gdy Mount Everest ma 8848 m. Jednak Mauna Kea częściowo znajduje się pod wodą, tylko 4200 m znajduje się nad poziomem morza dlatego nie może konkurować z Mount Everestem, który całkowicie znajduje się nad poziomem morza.

Hawaje mają własną strefę czasową

Hawaje-Aleuty Standardowa Strefa Czasowa (w skrócie HST lub HAST) to strefa czasowa na Hawajach. Odpowiadają one „normalnemu” czasowi UTC-10. W Polsce obowiązuje czas letni UTC + 1 i zimowy UTC + 2. Ponieważ na Hawajach nie ma czasu letniego, różnica czasu między Polską a Hawajami wynosi 12 godzin, a zimą 11 godzin.
Podczas lotu na Hawaje nie ma się poczucia dużej straty czasu, ponieważ wylatuje się rano i przylatuje tego samego dnia wieczorem.

Na Hawajach został wymyślony surfing

Surfowanie na falach oceanów pochodzi z Hawajów. Tradycyjny surfing został wymyślony przez polinezyjskich żeglarzy, którzy się tam osiedlili. Pionierem surfowania był Duke Paoa Kahinu Mokoe Hulikohola Kahanamoku – hawajski pływak, wielokrotny medalista na igrzyskach olimpijskich.
Będąc w Honolulu Waikiki można odwiedzić jego charakterystyczny pomnik, który znajduje się przy samej plaży.

Lei – naszyjnik z kwiatów

Typowy dla Hawajów jest tak zwany „lei”, czyli wieniec wykonany z naturalnych materiałów, takich jak kwiaty, liście, nasiona, orzechy itp. Jest symbolem uczucia i nigdy nie należy się go pozbywać w obecności osoby, która go podarowała. Lei nigdy nie należy po prostu wyrzucać, ale zwrócić je naturze – powiesić, zakopać lub spalić.

Rodzaje nawierzchni w tenisie

Redakcja aktywnastrefa.pl

Aktywna Strefa – szukasz porad na temat sportu lub zdrowego trybu życia? Znajdziesz je na naszym blogu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

wakacje turcja
mieszkania wakacyjne na Majorce
Lodówka turystyczna kompresorowa doskonałym rozwiązaniem dla podróżujących

Jesteś zainteresowany reklamą?