aktywnastrefa.pl

Strona poświęcona zdrowiu, diecie i sportowi.

trenażer rowerowy
Sport

Jak wybrać trenażer rowerowy?

Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że rynek trenażerów rowerowych jest zdecydowanie bardziej rozbudowany niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy wiedzą, jakie kwestie powinno się wziąć pod uwagę przed podjęciem ostatecznej decyzji. Czym powinien charakteryzować się dobry trenażer rowerowy?

Trenażery powietrzne

Należy mieć świadomość, że trenażery powietrzne będą wyróżniały się spośród pozostałych produktów dostępnych na rynku nie tylko prostą konstrukcją, ale również bardzo korzystną ceną. Doskonale będą nadawały się do spokojnego treningu. Omawiane urządzenie ma jednak wady. Nie jest przede wszystkim możliwa zmiana parametrów wiatraka. Będzie on stawiał opór proporcjonalny do prędkości pedałowania. Użytkownik nie będzie miał możliwości regulacji.

Trenażery magnetyczne

Omawiany rodzaj trenażerów cieszy się zdecydowanie największą popularnością. Do najczęściej wymienianych atutów należy zaliczyć:
– możliwość regulacji oporu w trakcie jazdy
– cichą pracę.

Ogromną zaletą jest także stosunek jakości do ceny. Warto wiedzieć, że za stawianie oporu pedałującemu kolarzowi będzie odpowiedzialny układ magnesów.

Godny uwagi jest fakt, że bardzo duża liczba modeli dostępnych na rynku wyposażonych jest w linkę czy manetkę, której zadaniem będzie sterowanie odległością magnesów od koła zamachowego. Dzięki temu możliwa jest płynna zmiana obciążenia podczas treningu.

Trenażery elektromagnetyczne

W najprostszym możliwym ujęciu trenażery elektromagnetyczne są ewolucyjnym rozwinięciem magnetycznych modeli. Dołożono do nich jednak układy sterujące czy czujniki prędkości. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że dzięki elektryfikacji użytkownik ma zdecydowanie większe możliwości przy programowaniu treningu.

Trenażery hydrokinetyczne

Trenażery hydrokinetyczne są również pewnego rodzaju rozwinięciem modeli magnetycznych. Warto wiedzieć, że w omawianym przypadku do koła zamachowego zostało dodane sprzęgło płytkowe w komorze olejowej. Należy zaznaczyć, że ze wzrostem prędkości pedałowania będzie rósł opór stawiany przez rozgrzewający się olej. Oczywiście produkt jest znacznie droższy niż omawiany wcześniej trenażer magnetyczny. Gwarantuje jednak użytkownikowi bardzo zbliżone wrażenia podczas treningu w porównaniu do naturalnych. Rekomendowane jest zaopatrzenie się w produkt renomowanego producenta. Nie jest również sugerowanie się tylko ceną. Bardzo często wystarczy dołożyć 200 złotych, by cieszyć się z dwa razy lepszego trenażera. Świetnym rozwiązaniem będzie także sprawdzenie opinii innych użytkowników na temat danego produktu.