aktywnastrefa.pl

Strona poświęcona zdrowiu, diecie i sportowi.

jak dobrać kask rowerowy
Lifestyle

Jak dobrać kask rowerowy?

Jeżdżąc na rowerze nie myślimy zbytnio do tym, co nam grozi. Skupiamy się ma komforcie jazdy, zabawie i podziwianiu pięknych widoków. Jak się jednak okazuje, zwykła rowerowa przejażdżka może być naprawdę bardzo niebezpieczna. Z tego też powodu koniecznie trzeba zabezpieczyć się na ewentualność wypadku, stosując kask rowerowy. Z jakiego powodu jest to tak ważny element wyposażenia, a także jak dobrać kask rowerowy, aby spełniał swoje zadanie?

Dlaczego kask rowerowy jest tak ważny?

Zanim jednak przejdziemy do tego, na co powinno się zwracać uwagę, gdy wybiera się kask rowerowy, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego powodu jest to tak ważny element wyposażenia rowerzysty. Jak to konkretnie działa i chroni zdrowie?
Choć kask rowerowy nie jest obowiązkowy, to jednak jest krytycznie ważny. W wyniku upadku, o który na rowerze nietrudno, można uderzyć głową o naprawdę twardą nawierzchnię, jaką jest asfalt, lub też krawężnik. Głowa w starciu z takimi przeszkodami nie ma szans, co może zakończyć się nawet śmiercią. Jeśli jednak ma się na głowie kask, przejmie on dużą część energii, dzięki czemu z takiego upadku możemy wyjść co najwyżej posiniaczeni.

Jakie są najważniejsze cechy dobrego kasku rowerowego?

Żeby jednak kask mógł odpowiednio działać i chronić głowę przed skutkami upadku, musi on być dobrze dobrany. W końcu podobnie, jak np. buty, kaski występują w naprawdę olbrzymiej ilości wersji i odmian. Na co warto zwracać uwagę?
Najważniejszą sprawą w przypadku wybierania kasku rowerowego jest to, aby odpowiednio dobrać jego rozmiar. W tym celu po pierwsze określić trzeba to, czy ma to być model damski, czy też męski lub dziecięcy. Po drugie, powinno się taki kask przymierzyć i na tej podstawie ocenić, czy dobrze leży na głowie. Oczywiście nigdy nie znajdzie się modelu idealnego, pasującego bez zarzutu. Z tego też powodu warto również zwrócić uwagę na to, jakie dany model posiada regulacje. Dzięki odpowiednim paskom regulacyjnym i zapięciom możliwe jest dobre dopasowanie kasku do głowy i stabilne go do niej przymocowanie.
Wybierając kask rowerowy, warto również zadbać o to, aby zapewniał on możliwie jak największy komfort podczas jego noszenia. O czym mowa? Przede wszystkim o tym, aby kask posiadał otwory wentylacyjne, które umożliwią powietrzu dostawanie się do środka, a tym samym schładzanie głowy. Równie ważnym dodatkiem do kasku jest jego wygodne wyściełanie w środku. Wygodna i miękka pianka będzie zapewniała miłe odczucia głowie, a także nie będzie powodowała powstawania bolesnych i nieprzyjemnych otarć.