aktywnastrefa.pl

Strona poświęcona zdrowiu, diecie i sportowi.

regeneracja potreningowa
Sport

Regeneracja potreningowa i jej zasady

Regeneracja potreningowa jest jednym z elementów, który pozwala organizmowi zachować równowagę. Regeneracja jest tak samo ważna jak zdrowa dieta i treningi.

Regeneracja potreningowa – co trzeba wiedzieć?

Regeneracja potreningowa ma za zadanie pomóc organizmowi odzyskać energię zużyta na trening oraz zregenerować ośrodkowy układ nerwowy. Odpowiednia regeneracja jest niezbędna do budowy mięśni.
Aby ośrodkowy układ nerwowy działał prawidłowo, trzeba dostarczać mu odpowiednią ilość magnezu, cynku oraz innych witamin, a także starać się redukować stres.
Do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędne są substancje odżywcze, witaminy, węglowodany, cukry oraz tłuszcze. Substancje odżywcze powinny być dostarczane organizmowi nie tylko poprzez suplementację, ale również poprzez spożywanie zdrowych posiłków.

Sposoby regeneracji po treningu

Sposobami na regenerację potreningowa są:
* dieta – po treningu należy zjeść posiłek regeneracyjny, może to być owsianka jogurt z nasionami lub kanapka z szynką i warzywami,
* suplementy – podczas regeneracji należy zażywać witaminy i minerały, które odżywiają organizm. Gdy jest gorąco warto pić izotonik, który uruchamia w organizmie enzymy trawienne i dostarcza wodę do każdej komórki organizmu. Należy wypić 2 – 2,5 litry wody dziennie i trzeba dostarczyć organizmowi białka, które jest podstawowym budulcem mięśni.
* sen i wolne dni od treningów – należy spać 7 – 8 godzin dziennie, ponieważ podczas snu spalana jest tkanka tłuszczowa. Ważne są także wolne dni od treningów. Optymalną ilością będą 2 dni wolne od sportu, które pozwolą na naprawę mikrouszkodzeń i zregenerują siły na kolejne treningi,
* dobry plan treningowy – jeśli podczas treningu czujesz się zmęczony i coraz ciężej jest ci ćwiczyć warto skonsultować swój plan z trenerem personalnym. Jeżeli trenujemy dwie lub więcej rzeczy warto podzielić aktywność na dwie pory roku adekwatne do wykonywanych ćwiczeń,
* masaż – pomaga się zrelaksować i rozluźnić mięśnie po treningu, a także przyspiesza regenerację i złagodzi bóle mięśni.

Czego nie wolno robić?

Podczas treningów nie warto stosować odżywek przedtreningowych, które energetyzują i zapewniają efekt pompy mięśniowej, ponieważ nie zwiększają one siły do treningu.
Należy pamiętać, że każdy organizm potrzebuje inną ilość czasu, aby się zregenerować, dlatego trzeba obserwować swój organizm i wyciągnąć odpowiednie wnioski.
Nie należy zmieniać na określony czas intensywności treningów, ponieważ może to negatywnie wpłynąć na ośrodek układu nerwowego i nie przynieść pożądanych efektów.