Strona główna
Sport
Tutaj jesteś

Ćwiczenia w domu czy trening na siłowni?

8 września 2021 ćwiczenia w domu

Nie dla każdego siłownia jest odpowiednim miejscem do treningów. Nie musisz się jednak martwić – trening w domu może przynieść także wiele korzyści. Najważniejsza jest motywacja i dobry plan treningowy. Jeśli przeszkadza Ci tłum na sali albo dojazd zajmuje zbyt dużo czasu – zostań i ćwicz w domu. Przy odpowiedniej technice, ćwiczenia w domu mogą przynieść zadziwiające efekty.

Ćwiczenia w domu – zalety

Nie musisz opuszczać swoich czterech ścian, jechać samochodem na drugi koniec miasta, stać w korkach w godzinach szczytu albo czekać na zatłoczony autobus, a potem męczyć się w ścisku i hałasie.
Szczególnie jeżeli jesteś osobą, która ceni sobie prywatność, nie lubi tłumów i przeszkadzają Ci zapachy albo muzyka, to ćwiczenia w domu pozwolą Ci tego uniknąć.
W domu masz spokój, własną muzykę i łazienkę z prysznicem, nic nie działa Ci na nerwy, w przeciwieństwie do ćwiczeń w klubie.
Ponadto duże znaczenie ma również aspekt finansowy. Pod względem ceny nic nie przebije treningu w domu. Karnet na siłownię to spory wydatek i duże obciążenie budżetu domowego. Może to być nawet kilkaset złotych miesięcznie.
Aby ćwiczyć w domu, wystarczy mata, ręcznik i ewentualnie podstawowy sprzęt, taki jak hantle, roller, taśma do rozciągania.
Ćwiczenia w domu możesz wykonywać o dowolnej porze, a długość treningu zależy tylko od Ciebie, więc jesteś bardziej elastyczny.

Trening w domu – wady

Brak trenera, który mógłby poprawić niedociągnięcia i motywować do wydajnej pracy, to podstawowa wada ćwiczenia w domu.
Trenując samodzielnie, zdecydowanie trudniej jest zauważyć, jakie błędy się popełnia i zmotywować się do treningu. Bardzo ważna jest samodyscyplina. Ponadto, w domu trudniej się skoncentrować, dużo czynników powoduje, że łatwiej się rozproszyć.
Nie wszyscy dysponują wystarczającą przestrzenią, aby swobodnie rozłożyć matę. W domu jest zdecydowanie łatwiej kontuzję.
Poza tym, mieszkając w bloku, muzyka i tupanie, mogą zakłócać spokój sąsiadom.
W klubie zazwyczaj jest duży wybór sprzętów, w domu masz raczej ograniczone możliwości. Możesz oczywiście kupić sprzęt fitness, jednak to spory wydatek.
Ćwiczenia w domu stają się w pewnym momencie monotonne, rutyna może się znudzić, szczególnie jeśli nie przynosi oczekiwanych efektów.

Czego potrzebujesz do treningu w domu?

– Ręcznik,
– Mata do ćwiczeń,
– Plan treningowy – możesz kupić płyty dvd albo skorzystać z aplikacji fitness, których jest mnóstwo,
– Podstawowe sprzęty – warto pomyśleć o wykorzystaniu mebli, jednak nie wszystkie akcesoria da się zastąpić.

Rodzaje nawierzchni w tenisie

Redakcja aktywnastrefa.pl

Aktywna Strefa – szukasz porad na temat sportu lub zdrowego trybu życia? Znajdziesz je na naszym blogu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Rodzaje nawierzchni w tenisie
koszulki rowerowe
Jak nauczyć się pływać

Jak nauczyć się pływać?

13 października 2022

Jesteś zainteresowany reklamą?