aktywnastrefa.pl

Strona poświęcona zdrowiu, diecie i sportowi.

Akcesoria rowerowe do jazdy na różnym poziomie zaawansowania
Sport

Gadżety rowerowe przydatne podczas rekreacyjnej i profesjonalnej jazdy

Jazda na rowerze stanowi bardzo popularną formę aktywności. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że może być ona wykonywana zarówno w formie rekreacyjnej przez amatorów, jak również profesjonalnie przez zawodowców. Oczywiście w zależności od stopnia tego zaawansowania, wymagane są odpowiednie akcesoria rowerowe.

Gadżety rowerowe

Gadżety rowerowe zapewniają użytkownikowi komfortową oraz bezpieczną jazdę. Zazwyczaj wszystkie rowery dostępne w sprzedaży oferowane są w wersji podstawowej. W związku z tym nie posiadają dodatkowych akcesoriów. Te są generalnie kupowane przez użytkowników w miarę korzystania z roweru oraz odczuwania konkretnych i indywidualnych potrzeb.

Gadżety rowerowe wpływające na bezpieczeństwo

Oczywiście podstawowym elementem zwiększającym bezpieczeństwo użytkowania roweru jest kask. W tym przypadku warto uświadamiać potencjalne ryzyko urazu już nawet najmłodszym użytkownikom jednośladów. Jeszcze do niedawna stosowanie kasku było mało popularne. Na szczęście w przeciągu ostatnich lat wzrosła wiedza i świadomość społeczeństwa w kwestii bezpieczeństwa, a kaski zyskały duże grono zwolenników. Należy jednak podkreślić, że podczas wyboru kasku powinno się zwracać szczególną uwagę na sprzęt wysokiej jakości, posiadający stosowne atesty. Tylko takie akcesoria rowerowe, pod warunkiem ich prawidłowego dopasowania do rozmiarów głowy rowerzysty, zagwarantują mu wysoką ochronę podczas ewentualnego upadku. Koniecznym gadżetem na rower, zwiększającym poziom bezpieczeństwa, jest również oświetlenie, Zapewnia ono z jednej strony dobrą widoczność trasy przez rowerzystę, a z drugiej strony jego samego w terenie.

Strój rowerzysty

Poza wspomnianym powyżej kaskiem elementem wyposażenia rowerzysty jest odpowiedni ubiór. Powinien on być wygodny oraz wykonany z materiałów łatwo odprowadzających wilgoć, a także dobrze wentylujących. Nowoczesne tkaniny zawierają między innymi jony srebra, które minimalizują ryzyko rozwoju bakterii, mogących powodować zmiany skórne oraz nieprzyjemny zapach. Poza strojem podczas długotrwałej jazdy niezbędne okazują się minimalizujące ryzyko otarć rękawiczki. Wreszcie – zwłaszcza w przypadku jazdy profesjonalnej – należy wspomnieć o odpowiednim obuwiu. Nowoczesna technologia wykonania butów zmniejsza możliwość pocenia się stopy oraz powstawania otarć, a także wpływa na bardziej efektywną jazdę. Powoduje ona bowiem bardziej wydajne przenoszenie siły ze stopy rowerzysty na pedały roweru. Tego typu zaawansowane obuwie cechuje się systemem mocującym buty do pedałów roweru.

Akcesoria rowerowe przydatne podczas jazdy rekreacyjnej

Podczas długotrwałych wycieczek z pewnością przydatnym gadżetem rowerowym okaże się koszyk oraz umieszczony w nim bidon z napojem, a także bagażnik rowerowy, mieszczący wiele drobiazgów.

Akcesoria rowerowe pomiarowe

Podczas użytkowania roweru w formie bardziej profesjonalnej z pewnością warto zaopatrzyć się w licznik rowerowy lub komputer rowerowy z nawigacją GPS. Tańszą wersją tego rozwiązania jest uchwyt mocujący telefon do kierownicy roweru.

Akcesoria rowerowe przedłużające żywotność roweru

Prawidłowa pielęgnacja roweru, z wykorzystaniem specjalistycznych preparatów do czyszczenia, zapewnia nie tylko doraźną jego pielęgnację, ale w dłuższej perspektywie czasu przyczynia się również do przedłużenia żywotności roweru. Należy również zwrócić uwagę na to, czy w rowerze zamontowana została osłona łańcucha. W przeciwnym razie łańcuch uderzający o ramę może zniszczyć lakier roweru. Podczas jazdy może dojść do przebicia dętki lub poluzowania się śrub. W takiej sytuacji warto mieć podręczny zestaw narzędzi oraz produktów zużywalnych, dzięki którym możliwe będzie dokonanie małych doraźnych napraw. Narzędzia mogą zostać umieszczone w małych torbach mocowanych do ramy lub pod siodełkiem roweru.

Artykuł powstał przy współpracy z https://primado.pl/