Strona główna
Dieta
Tutaj jesteś

Najczęstsze błędy w odchudzaniu

18 kwietnia 2021 błędy w odchudzaniu

Należy mieć świadomość, że odchudzanie nie jest tak prostym procesem jak mogłoby się wydawać. Czy warto skonsultować się z dietetykiem w tej sprawie? Jakie są najczęstsze błędy w odchudzaniu?

Głodzenie się

Osoby, które chcą schudnąć, muszą jeść. Warto wiedzieć, że bardzo duża liczba osób decyduje się na zbyt radykalne ograniczanie kaloryczności. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że różnego rodzaju głodówki mogą doprowadzić do spowolnienia metabolizmu. Należy zaznaczyć, że niedostarczenie właściwej ilości energii sprawia, że organizm zacznie się zabezpieczać, czyli gromadzić tłuszcz. Trzeba wiedzieć, że podczas pierwszych głodówek kilogramy zaczną spadać, ale tylko do pewnego momentu. W rezultacie można spodziewać się efektu jojo.

Brak ruchu

Oczywiście jest możliwe schudnięcie bez dodatkowych ćwiczeń. Należy jednak spodziewać się wtedy wolniejszego tempa odchudzania. Godny uwagi jest fakt, że w aktywności fizycznej w trakcie diety redukcyjnej nie chodzi tylko i wyłącznie o spalanie kalorii. Ćwiczenia są w stanie przyspieszyć metabolizm nawet na kilkanaście godzin po zakończonym wysiłku. Nie można zapomnieć o oddziaływaniu aktywności fizycznej na wygląd. Satysfakcjonującą sylwetkę, a także jędrność można uzyskać przez systematyczne stosowanie ćwiczeń fizycznych. Oczywiście nie muszą to być katorżnicze treningi. Można wtedy stosunkowo szybko się zniechęcić.

Niezbilansowana dieta

Kolejnym błędem popełnianym przez osoby, które planują się odchudzać jest niezbilansowania dieta. Nie jest rekomendowane stosowanie monodiet czy wykluczanie określonych grup produktów. Konieczne jest także dostarczanie wszystkich istotnych składników odżywczych. Należy mieć świadomość, że niedobory mogą przyczynić się do napadów niepohamowanego głodu czy osłabienia organizmu. Są bardzo niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i wyglądu. Godny uwagi jest również fakt, że po powrocie do normalnego odżywiania utracone kilogramy stosunkowo szybko wrócą.

Dodatkowe kalorie

Warto pamiętać, że do bilansu kalorycznego trzeba zaliczyć praktycznie wszystkie spożyte kalorie. Nie można zapomnieć o doliczeniu śmietanki w kawie czy słodkich napojach. Trzeba zdawać sobie sprawę, że wszystkie zdrowe i rekomendowane produkty także mają wartości kaloryczne. W ciągu dnia można zatem spożyć bardzo dużą ilość dodatkowych kalorii. Świetnym przykładem mogą być drobne przekąski czy alkohol. Warto wiedzieć, że z piwa, orzeszków, chipsów i kieliszka wina może uzbierać się nawet kilkaset kalorii w ciągu dnia.

wakacje turcja

Redakcja aktywnastrefa.pl

Aktywna Strefa – szukasz porad na temat sportu lub zdrowego trybu życia? Znajdziesz je na naszym blogu. Zapraszamy do lektury!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Kuchnia śląska
Catering dietetyczny
jak zwiększyć masę mięśniową

Jesteś zainteresowany reklamą?