aktywnastrefa.pl

Strona poświęcona zdrowiu, diecie i sportowi.

dieta bez nabiału
Dieta

Jak wygląda dieta bez nabiału?

Należy mieć świadomość, że dieta bez nabiału rekomendowana jest głównie osobom, które nie tolerują laktozy znajdującej się w mleku, albo są uczulone na białka mleka. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że przetwory mleczne mogą u niektórych ludzi wywoływać bardzo nieprzyjemne dolegliwości.

Jadłospis diety bez nabiału

Warto wiedzieć, że stworzenie omawianego rodzaju diety jest znacznie prostsze niż mogłoby się wydawać. Oczywiście na początku problemy mogą mieć osoby, które nie wyobrażają sobie dnia bez spożycia szklanki mleka czy jogurtu. Koniecznie należy wiedzieć, że przy układaniu diety bezmlecznej bardzo istotne znaczenie będzie miało uzupełnianie składników mineralnych.

Przetwory mleczne są bardzo ważnym źródłem wapnia. Wspomniany składnik ma istotne znaczenie dla właściwego funkcjonowania organizmu. Rekomendowane jest zatem sięgnięcie po takie produkty, jak: nasiona chia, brokuły, migdały, fasola czy tofu.

Na śniadanie w diecie bezmlecznej można spożyć tofucznicę z dodatkiem jarmużu, a także dwie kromki chleba. Kolejny posiłek to sałatka z brzoskwini, banana, orzechów pekan i migdałów. Świetnym rozwiązaniem na obiad będzie z kolei pierś z kurczaka z kaszą jaglaną i brokułami gotowanymi na parze. Z kolei na kolację można spożyć kanapki z hummusem, a także świeżymi warzywami.

Jakie produkty są zakazane w diecie bezmlecznej?

Należy mieć świadomość, że zasady omawianej diety bezmlecznej zakładają całkowite lub czasowe wykluczenie z diety mleka i jego pochodnych. Oznacza to tym samym wyeliminowanie maślanki, serów, twarogów czy produktów zawierających w swoim składzie białka mleka.

Nie mogą o tym zapomnieć sportowcy, którzy nie tolerują wspomnianego mleka. Jak wiadomo bardzo często stosują oni różnego rodzaju odżywki białkowe, które mają w składzie białka mleka. Osobom aktywnym, które chcą stosować suplementy rekomendowane jest postawienie na inny rodzaj odżywek. Świetnym przykładem może być białko sojowe. Należy mieć świadomość, że mleko znajduje się w bardzo dużej liczbie wypieków. Może ono przyczynić się do nieprzyjemnych dolegliwości.

Na jakie produkty bezmleczne można postawić?

Na omawianej diecie można spożywać praktycznie wszystkie produkty, które nie zawierają w swoim składzie mleka oraz białek mleka. Zalecane jest jedzenie warzyw, kasz, żółtek jaj czy owoców. W przypadku tłuszczów najlepszym możliwym rozwiązaniem będzie postawienie na oleje roślinne. Można oczywiście bez żadnego problemu spożywać keczup, majonez czy musztardę. Osoby, które uwielbiają smaczne desery powinny zdecydować się na domowe budynie z kaszy jaglanej, które będą gotowane na mleku owsianym czy wodzie.