aktywnastrefa.pl

Strona poświęcona zdrowiu, diecie i sportowi.

rower górski czy trekkingowy
Sport

Warto postawić na rower górski czy trekkingowy?

Należy mieć świadomość, że obecnie wybór roweru jest zdecydowanie trudniejszym zadaniem niż mogłoby się wydawać. Nie wszyscy wiedzą bowiem, jakie kwestie koniecznie powinno się uwzględnić przed podjęciem decyzji o wyborze jednośladu. Warto postawić na rower górski czy trekkingowy?

Rower górski

Rowery górskie charakteryzują się przede wszystkim szerokimi oponami, które doskonale będą amortyzowały różnego rodzaju nierówności. Użytkownikowi będzie się również swobodniej jeździło w terenie. Godny uwagi jest fakt, że w zależności od geometrii ramy można na omawianym rowerze siedzieć w wyprostowanej lub pochylonej pozycji.

Koniecznie trzeba zaznaczyć, że konstrukcja roweru górskiego jest „pancerna”. Cechuje się solidniejszą ramą i mocniejszymi obręczami. W zdecydowanej większości przypadków napęd będzie skrojony pod jazdę terenową.

Rower trekkingowy

Należy mieć świadomość, że węższe opony będą gwarantowały komfort na asfalcie. Ponadto pozwolą użytkownikowi na znacznie szybszą jazdę. Opony można oczywiście bez żadnego problemu wymienić na szersze. Koniecznie trzeba pamiętać o błotnikach czy konstrukcji ramy.

Rower trekkingowy pozwala użytkownikowi na wygodniejszą i bardziej wyprostowaną pozycję za kierownicą w porównaniu do omówionego wcześniej roweru górskiego. Należy jednak pamiętać, że bardzo dużo będzie zależało od geometrii pojazdu. Trzeba zdawać sobie sprawę, że praktycznie każdy rower trekkingowy będzie miał bagażnik, fabryczne błotniki czy stopkę.

Godny uwagi jest również fakt, że w zdecydowanej większości przypadków rowery będą miały koła 28 cali. Obręcz będzie wtedy miała taką samą średnicę, jak w przypadku kół 29-calowych. Różnica będzie tkwiła tylko w wysokościach opon. Można oczywiście bez żadnego problemu znaleźć na rynku rowery trekkingowe posiadające koła 26-calowe.

Czy dobrym rozwiązaniem będzie rower crossowy?

W najprostszym możliwym ujęciu można powiedzieć, że jest to rower trekkingowy, który nie jest wyposażony w różnego rodzaju akcesoria. Ponadto u niektórych producentów omawiany rodzaj rowerów będzie charakteryzował się agresywniejszą geometrią.

Opony w zdecydowanej większości przypadków mają szerokość od 38 do 44 milimetrów. W zależności od upodobań można zdecydować się na szersze lub wyższe opony. Rekomendowane jest jednak przed podjęciem ostatecznej decyzji zweryfikowanie czy zmieszczą się one w ramie. Koniecznie trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku znacznej większości rowerów crossowych może nie być możliwe włożenie opon o szerokości 2,35 cala.