Hawaje to istny raj na ziemi – piękne plaże, wyjątkowe i olśniewające widoki, mieniące się morze, a fale większe, wyższe i bardziej zapierające dech w piersiach niż gdziekolwiek indziej na świecie. Z pewnością jest wiele powodów, by pokochać to miejsce.
Oto ciekawostki o Hawajach, które są dosyć zaskakujące i nie dla wszystkich oczywiste.
W hawajskim języku obcym jest tylko 12 liter
Alfabet hawajski jest zdecydowanie najkrótszym alfabetem na świecie. Składa się z siedmiu spółgłosek: H, K, L, M, N, P i pięciu samogłosek: A, E, I, O, U oraz jednego symbolu, który jest ważny dla wymowy i znaczenia słów. Język jest bardzo melodyjny, ale niestety coraz bardziej wypierany przez angielski.
„Aloha” to najpopularniejsze słowo hawajskie, oznacza zarówno „cześć”, jak i „do widzenia”, ale nie tylko – jest to pełen pozytywnych emocji zwrot, za pomocą którego można wyrazić miłość.
Tylko na jednej wyspie mówi się głównie językiem hawajskim – na prywatnej wyspie Ni’ihau.
Hawaje ciekawostki – na Hawajach rośnie 1/3 ananasów na świecie
Uprawa ananasów na Hawajach jest jedną z najważniejszych gałęzi tamtejszej gospodarki. Roczne zbiory to ponad 320 000 ton. Plantacje ananasa można również znaleźć na Oahu i Lanai.
Z Hawajów owoce są eksportowane na cały świat.
Najwyższa góra świata znajduje się na Hawajach
Mount Everest nie jest najwyższą górą świata, jest nią Mauna Kea z całkowitą wysokością ok. 10200 m, podczas gdy Mount Everest ma 8848 m. Jednak Mauna Kea częściowo znajduje się pod wodą, tylko 4200 m znajduje się nad poziomem morza dlatego nie może konkurować z Mount Everestem, który całkowicie znajduje się nad poziomem morza.
Hawaje mają własną strefę czasową
Hawaje-Aleuty Standardowa Strefa Czasowa (w skrócie HST lub HAST) to strefa czasowa na Hawajach. Odpowiadają one „normalnemu” czasowi UTC-10. W Polsce obowiązuje czas letni UTC + 1 i zimowy UTC + 2. Ponieważ na Hawajach nie ma czasu letniego, różnica czasu między Polską a Hawajami wynosi 12 godzin, a zimą 11 godzin.
Podczas lotu na Hawaje nie ma się poczucia dużej straty czasu, ponieważ wylatuje się rano i przylatuje tego samego dnia wieczorem.
Na Hawajach został wymyślony surfing
Surfowanie na falach oceanów pochodzi z Hawajów. Tradycyjny surfing został wymyślony przez polinezyjskich żeglarzy, którzy się tam osiedlili. Pionierem surfowania był Duke Paoa Kahinu Mokoe Hulikohola Kahanamoku – hawajski pływak, wielokrotny medalista na igrzyskach olimpijskich.
Będąc w Honolulu Waikiki można odwiedzić jego charakterystyczny pomnik, który znajduje się przy samej plaży.
Lei – naszyjnik z kwiatów
Typowy dla Hawajów jest tak zwany „lei”, czyli wieniec wykonany z naturalnych materiałów, takich jak kwiaty, liście, nasiona, orzechy itp. Jest symbolem uczucia i nigdy nie należy się go pozbywać w obecności osoby, która go podarowała. Lei nigdy nie należy po prostu wyrzucać, ale zwrócić je naturze – powiesić, zakopać lub spalić.