Należy mieć świadomość, że wyznaczanie trasy rowerowej jest bardzo skomplikowaną czynnością. Niewłaściwie poprowadzony szlak może spowodować, że rowerzysta będzie zmuszony zmienić swoje dotychczasowe plany.
Jak wyznaczyć trasę rowerową?
Warto wiedzieć, że ustalenie trasy przejazdu powinno zależeć przede wszystkim od roweru. Świetnym rozwiązaniem będzie postawienie na uniwersalny model górski. Doskonale zda on egzamin praktycznie przy każdej nawierzchni. Bardzo dobrze może sprawdzić się także rower trekkingowy. Rowerzyści bardzo często decydują się na niego ze względu na szersze opony. Zdecydowanie najsłabiej pod tym względem sprawdzi się rower szosowy. Trzeba zdawać sobie sprawę, że jazda po innej nawierzchni niż asfalt może być prawdziwą męką.
Sposoby na rysowanie trasy rowerowej
Osoby planujące wycieczkę rowerową mają dwie opcje: cyfrową i analogową. Jak wiadomo papierowa mapa może być zawodna. Należy mieć świadomość, że w Polsce każdego roku buduje się bardzo dużą liczbę dróg i tras rowerowych. Mylące może być zatem sugerowanie się mapami wydanymi kilka lat temu. Rekomendowane jest zatem korzystanie z wersji cyfrowej.
Można korzystać z nawigacji rowerowej. Warto wiedzieć, że najprostsze modele niestety nie będą obsługiwały map. Pozwalają tylko poruszać się po wyrysowanym wcześniej śladzie. Zdecydowanie lepszą opcją będzie zatem nawigacja z obsługą map. Wystarczy w tym celu wyrysować ślad w dedykowanym programie, a następnie wrzucić do urządzenia.
Mapy Google
Rowerzystom mogą bardzo pomóc mapy Google. Możliwe jest w ten sposób wytyczenie nawet pieszych szlaków. Warto wiedzieć, że planowanie trasy w mapie Google ma znacznie więcej zalet niż mogłoby się wydawać. Narzędzie jest przede wszystkim bezpłatne. Nie można oczywiście zapomnieć, że mapy są aktualne. Ponadto dzięki opcji Street Viev użytkownik ma możliwość podglądania okolicy.
Wytyczanie tras w omawianym narzędziu jest bardzo proste. Wystarczy podać punkt początkowy oraz końcowy. Należy pamiętać o zaznaczeniu opcji „rower”. Kolejnym etapem będzie udostępnienie linku, by możliwe było otworzenie go w telefonie. Następnie trzeba przymocować urządzenie do kierownicy i można ruszać w drogę.
Oczywiście mapy Google mają wady. Rowerzysta nie będzie miał władzy nad przebiegiem trasy. Nie można również wybrać sobie rodzaju nawierzchni. Użytkownicy narzekają także na brak możliwości zapisania trasy. Nie ma idealnego rozwiązania. Rowerzyści do wyznaczenia trasy rowerowej powinni używać narzędzia, które spełni ich oczekiwania.