Jazdę na rowerze praktykuje bardzo wielu z nas. Jeździmy rekreacyjnie, a także w celach praktycznych, np. codziennie do pracy. Często i długo eksploatowany rower wymaga konserwacji, a także wymiany niektórych części, szczególnie gdy są już mocno zużyte. Tak jest w przypadku opon oraz dętek. Nie zawsze wiemy, jak się za to zabrać. Jakie są rozmiary opon rowerowych?
Oznaczenie na oponie, czyli jak poznać jej rozmiar
Prawidłowo dobrana dętka oraz opona muszą być ze sobą całkowicie kompatybilne. To zdecydowanie bardzo istotna kwestia w każdym rowerze. Niestety, nie zawsze wiemy, jakie opony zakupić do swojego jednośladu. Najprościej dla nas rozmiaru poszukać na starej oponie i tak najczęściej czynimy, ale zdarzają się sytuacje, gdy nie zawsze łatwo go znaleźć, a bywa, że jest już całkowicie nieczytelny. Jeśli jednak uda nam się znaleźć odpowiedni numer, to trzeba jeszcze wiedzieć, co on oznacza. Rozmiary opon rowerowych podawane są najczęściej w trzech najbardziej standardowych systemach. Warto wiedzieć, co oznaczają i w jakich jednostkach są podawane określone wartości.
Rozmiary opon rowerowych
Najbardziej znane są trzy systemy:
– metryczny (francuski) – zapis składa się z cyfr oraz liter; średnica oraz szerokość podawane są w milimetrach, a litera ma za zadanie jeszcze doprecyzować szerokość opony, np. 700 x 40C,
– calowy – szerokość opony oraz średnica podawana jest w calach, np. 26×2,1,
– ETRTO – system ten powstał w celu ujednolicenia wszystkich systemów i wydaje się on najbardziej jasny i sensowny. Podaje on średnicę wewnętrzną opony oraz jej szerokość w milimetrach, np. 40-559.
Aby dobrać prawidłowy rozmiar, trzeba przede wszystkim znać średnicę koła oraz szerokość opony. Producenci oferują opony o średnicy od 10 do 29 cali. W przedziale tym znajdują się zarówno opony do rowerów dla dorosłych, jak i dziecięce.
Jak zmierzyć oponę, gdy nie można odczytać numerów?
Gdy numery są nieczytelne lub z innych powodów nie możemy odczytać rozmiaru naszej opony, to nie pozostaje nic innego, jak spróbować zmierzyć je na własną rękę. Niezwykle istotna jest szerokość opony. Zbyt wąska wpadnie w obręcz, a zbyt szerokiej w ogóle w nią nie włożymy. W tym celu należy starą oponę zdjąć z obręczy i zmierzyć zarówno szerokość wewnętrzną obręczy, jak i opony. Jeśli jednak wydaje nam się to zbyt skomplikowane, to oczywiście zawsze możemy zabrać je ze sobą do sklepu rowerowego, gdzie na pewno pomogą nam dobrać odpowiedni rozmiar i doradzą w wielu istotnych kwestiach.